Stawiaj na jakość.

Bardzo często w życiu słyszymy, że liczy się jakość, a nie ilość. No dobrze, ale jak ocenić jakość?? Wyznaczników jest wiele, np. materiał z którego przedmiot jest wykonany (lepiej mieć buty skórzane, a nie np. z plastiku), proces jego tworzenia (czy jest robiony ręcznie, czy schodzi gotowy z taśmy), cena produktu (zwykle porządnie wykonana rzecz kosztuje znacznie więcej, niż "lepiona na ilość").

Jest też mała pułapka jakości. Większość z nas myśli, że dobry jakościowo produkt jest również wytrzymalszy - to błąd, nie sprawdza się to w produktach specjalistycznych, np. związanych z wyśrubowywaniem wyników sportowych. Przykładem może być dobra jakościowo opona do samochodu, która daje rewelacyjne wyniki przyczepności - ale może posłużyć co najwyżej dwa sezony (bo miękka mieszanka się szybko ściera).

Czy warto inwestować w jakość? I tak, i nie! Wszystko zależy od rzeczy, której to dotyczy. Osobiście uważam, że warto kupować produkty dobrej jakości, jeśli chcemy z nimi spędzić co najmniej kilka lat. Jedzenie również powinno być porządne. Ale już np. kosmetyki w moim przypadku mogą być z niższej póki cenowej. Dlaczego? Bo najczęściej jest w nich mniej chemii niż w droższych, bardziej pieniących się odpowiednikach. No i płaci się też za markę. A marka bardzo często nie ma nic wspólnego z jakością, za to bardzo wiele z doskonałym marketingiem.

Stawianie na jakość ma zasadniczą zaletę - zwykle kupujemy coś, czego naprawdę potrzebujemy i dowiadujemy się wcześniej o produkcie jak najwięcej. W wyniku tego zakupiona rzecz jest wykorzystywana w pełni. Kupowanie jakości zwykle daje nam też mnóstwo radości - bo wiemy, że ta rzecz będzie dla nas rzeczywiście użyteczna :)

Komentarze

Szczęśliwy minimalista ma konto w Nest Bank.

Popularne posty z tego bloga

10 rzeczy, których z przyjemnością pozbywają się minimaliści.

4 rzeczy na które wydaję więcej pieniędzy, odkąd zostałem minimalistą.

Ostentacyjna konsumpcja.