Teraz czytam

Książki które tutaj prezentuję nie dotyczą tyko zagadnień minimalistycznych - są to wszystkie książki, które ostatnio przeczytałem. Spis zacząłem prowadzić od końca roku 2016 - czyli tytuły, które prezentuję poniżej są w mojej głowie dość aktualne :) Do niektórych przygotowałem recenzje - zachęcam do zapoznania się!
Większość z tych książek przeczytałem dzięki abonamentowi w Legimi. Rejestrując się z tego linku otrzymasz 30 dni darmowego czytania. Jeśli to zrobisz i usługa Ci się spodoba, podarujesz i mnie dwa tygodnie darmowego czytania! Z góry dziękuję, jeśli zdecydujesz się spróbować!
Książki które tutaj prezentuję są podlinkowane do programu afiliacyjnego. Jeśli chcesz przeczytać coś ciekawego i jednocześnie wspomóc Szczęśliwego minimalistę, zapraszam do zakupów za pomocą poniższych linków!
Jeśli masz pytania na temat danej książki - napisz do mnie! Postaram się odpowiedzieć jak najszybciej!
Od 2019 roku postanowiłem dodawać kilka słów dotyczących moich wrażeń po przeczytaniu danej pozycji - taka mikrorecenzja, która może zachęcić, lub zniechęcić do przeczytania opisanej lektury. 

Przeczytane:
Ks. Jan Kaczkowski - Samarytanin, kapelusznice i kot AUDIOBOOK Konferencja nieżyjącego już księdza Kaczkowskiego, w której koncentruje się na temacie pomagania innym. Inspirujące słuchowisko!
Wojciech Tochman - Pianie kogutów, płacz psów. Kolejny fenomenalny reportaż tego autora. Tym razem na tapetę idzie społeczeństwo Kambodży po historii związanej z Pol Potem i Czerwonymi Khmerami. Mocna lektura.
Elli H. Radinger - Mądrość wilków. Piękna książka, w której można dowiedzieć się co nieco o życiu wspaniałych i inteligentnych drapieżników, jakimi są wilki. Autorka zauważa wiele podobieństw tych ssaków do zachowań ludzkich. Wciągnęła mnie bardzo!Maja Lidia Kossakowska - Bramy Światłości. T3 Ostatni tom trylogii o podróży w poszukiwaniu Światłości. Powieść fantastyczna w anielskim klimacie.
Cait Flanders - Królowa oszczędzania. Autorka opisuje swoją drogę od zakupocholizmu i akoholizmu do stanu, w którym jest trzeźwa, a jej potrzeby zakupowe znacznie się zmniejszyły. Cait pozbyła się potężnego długu, głównie poprzez roczny post zakupowy, oraz zaczęła więcej podróżować, zamiast wydawać pieniądze na przedmioty. Minimalizm w czystej postaci!
Adam Szustak OP - Nocny złodziej. Mocne Słowo dla czekających na świt. Króciutka książka w klimacie rekolekcyjnym. Dla rozwijających się we wierze, oraz sympatyków popularnego, katolickiego youtubera!
Natalia Knopek - Miej umiar. Pierwsza książka najbardziej znanej blogerki związanej z minimalizmem w Polsce. W moim odczuciu bardzo dobrze napisana, prostym, estetycznym językiem. Dużo wartościowych przemyśleń i porad. Jak najbardziej polecam!
Szymon Owedyk - Ogarnij pozycjonowanie stron i SEO Poradnik ułatwiający twórcom internetowym wypromowanie stron internetowych. Niestety, ale nie dowiedziałem się z niego niczego nowego, co pomogłoby mi w zwiększaniu zasięgów Szczęśliwego minimalisty ;)
Jakub Małecki - Ślady. Przeplatające się historie wielu bohaterów, których łączy jedna sprawa. Młody autor "Śladów" ma głowę pełną pomysłów i świetny styl pisania. Ta książka raczej nie stanie się kultową, ale z całą pewnością jest ciekawą pozycją wśród tych, które napisane zostały przez autora z Polski.
Pastor Felix - Czym różnią się Protestanci od Katolików? Zapis dwóch rozmów, które przeprowadził pastor protestancki z księdzem katolickim, oraz bratem zakonnym. Czytałem, chcąc zdobyć informacje o protestanckiej postawie, ale niestety książka napisana jest nieskładnie, czyta się trochę jak rozmowę na komunikatorze i w dodatku dużo tu niepotrzebnych ataków. Nie polecam.
Timothy Ferriss - Plemię mentorów. Zbiór wywiadów z inspirującymi postaciami. Książkę czytałem bardzo długo, gdyż warto po prostu zastanowić się nad odpowiedziami udzielonymi przez gości Tima. Mnóstwo życiowych przykładów, skondensowana wiedza, niezwykli bohaterowie. Zdecydowanie warto!
Josh Malerman - Nie otwieraj oczu. Powieść, na podstawie której powstał Netflixowy przebój o takim samym tytule jak książka (a wśród aktorów takie gwiazdy jak Sandra Bullock i John Malkovich). Trzyma w napięciu od początku do końca i potrafi przestraszyć! Przeczytałem błyskawicznie, a emocje jakich mi dostarczyła sprawiły, że raczej nie zdecyduję się obejrzeć ekranizacji (ze strachu!;) ).
Jurgen Thorvald - Stulecie chirurgów. AUDIOBOOK W tej książce możemy przeczytać o początkach i rozwoju chirurgii. Nie chce się wręcz wierzyć, w jakich warunkach przeprowadzano pierwsze operacje, oraz w jaki sposób reagowało środowisko medyczne na takie wynalazki jak antyseptyka, czy znieczulenie. Autor uświadamia, że jeszcze niewiele ponad sto lat temu, prawie pewną była śmierć z powodu zapalenia wyrostka robaczkowego, a cesarskie cięcie wiązało się z ogromnymi komplikacjami. Odsłuchałem w postaci audiobooka.
Mariusz Sander - Każdy może zarobić milion. Krótka książka z wskazaniami, w jaki sposób korzystać z pieniędzy, by osiągnąć wolność finansową. Napisana językiem prostym, łatwo przekazuje wiedzę.
Neil Gaiman - Księga cmentarna. Powieść jednego z najlepszych współczesnych pisarzy, którą postanowiłem przeczytać po recenzji Tima Ferrissa, który bardzo ją zachwala. Czytało się lekko, szybko i była po prostu ciekawa. Opisuje przeżycia dziecka, które zostało wychowane przez... duchy mieszkające na cmentarzu. Fantastyka od mistrza gatunku.
Adam Kay - Będzie bolało. Książka-dziennik byłego angielskiego lekarza, w której w humorystyczny sposób opisuje własne przeżycia w szpitalu, gdzie praktykował jako ginekolog-położnik. Wiele z jego wspomnień sprawia, że można śmiać się do rozpuku, ale są też opisy sytuacji naprawdę trudnych i tragicznych, które sprawiają, że inaczej zaczynamy myśleć o pracy lekarzy.
Brian Tracy - Milionerzy z wyboru. AUDIOBOOK Bardzo krótki, ale za to pozbawiony "lania wody" audiobook, w którym Brian Tracy podaje 21 tajemnic sukcesu. Muszę przyznać, że nie spodziewałem się, że akurat ta pozycja spośród wielu książek Tracy'ego tak dobrze do mnie trafi - może właśnie dlatego, że zawarta w niej lista porad jest konkretna i dobrze opisana. Polecam!
Remigiusz Mróz - Nieodgadniona. - kontynuacja "Nieodnalezionej", w której spotykamy się z jeszcze większym spiskiem i tajemnicami, niż w poprzedniej części historii Damiana i Kasandry. Szybko-czytająca się lektura (jak większość od Remigiusza Mroza), choć tematyka ciężka. Niektórzy zarzucają autorowi powtarzalność i przesadę w tworzeniu, ale w mojej opinii jego książki są po prostu dobrą rozrywką, dlatego praktycznie każdą nową czytam zaraz po ukazaniu się ;)
Piotr Rosik, Wojciech Rudny - Od zera do milioneraAUDIOBOOK Krótkie (ale treściwe!) biografie  znanych milionerów (i miliarderów), wraz ze złotymi myślami i opisanymi sposobami na to, w jaki sposób można zbudować majątek od podstaw. Odsłuchałem w postaci audiobooka.
Michał Szafrański - Zaufanie, czyli waluta przyszłości. Określiłbym tę książkę, jako "biografię" bloga "Jak oszczędzać pieniądze", napisaną przez jego twórcę z niezwykłą wnikliwością i szczerością. Lektura przydatna głównie tym, którzy publikują w sieci własne teksty, czy wideo.
Urszula Jabłońska - Człowiek w przystępnej cenie. Reportaż z Tajlandii, traktujący o wartości ludzkiego życia. Kolejna z książek, którą warto przeczytać, by docenić fakt, że dane nam było urodzić się w zachodniej cywilizacji i by przestać narzekać na codzienność.
Peter Wohlleben - Duchowe życie zwierząt. AUDIOBOOK Kolejna fascynująca książka niemieckiego przyrodnika, która tym razem opowiada o nieznanym życiu zwierząt, zarówno dzikich, jak i domowych. Po książkach Petera człowiek czuje potęgę natury i jednocześnie chce bardziej rozumieć zachowania innych istot żywych. Odsłuchałem w postaci audioboka.
Vicki Robin, Joe Dominguez - Pieniądze, albo życie. 9 kroków do finansowej niezależności. Książka, którą odświeżona po dwudziestu-pięciu latach od jej pierwszego wydania. Dostosowana do współczesnej rzeczywistości, w prostych słowach opisuje drogę do finansowej niezależności. Wyjątkowo przyjemnie się czyta! O minimalistach jest dużo, oczywiście wspomniane jako pozytywny przykład na szczęśliwe i bogate życie! Jest to jedna z polecanych przeze mnie książek we wpisie o oszczędzaniu.
Viktor E. Frankl - Człowiek w poszukiwaniu sensu. Głos nadziei z otchłani Holokaustu. To właściwie dwie książki: część pierwsza opisuje życie autora w obozach koncentracyjnych w Auschwitz i Dachau. Druga część to przemyślenia Frankla na temat sensu życia z perspektywy lekarza-psychologa i jednocześnie osoby, która przeżyła Holokaust. Według wielu ludzi książka ta jest jedną z tych, które zmieniają życie na zawsze. W moim odczuciu jest to lektura bardzo wartościowa, pomagająca otworzyć oczy na świat, w którym aktualnie żyjemy.
Paweł Nowak - Czwarta droga. Przełom w budżecie domowym. AUDIOBOOK To książka, którą przeczytałem kilka lat temu i była jedną z tych, które naprowadziły mnie na tworzenie właściwego budżetu domowego, oraz wyjaśniły, jak w Polsce można osiągnąć wolność finansową. W 2019 roku odsłuchałem odświeżonej wersji w postaci audiobooka. Jest to jedna z polecanych przeze mnie książek we wpisie o oszczędzaniu.
Stanisław Grzesiuk - Pięć lat kacetu. Wstrząsający, potężny reportaż autora z realiów życia w obozach koncentracyjnych w Dachau, Mauthausen i Gusen. Lektura miażdżąca, uświadamiająca i przerażająca. Pokazuje, jak niewiele trzeba, by człowiek stał się bestią, ale również ukazująca, że w prawdziwym piekle na ziemi znaleźć można ludzi o prawym sercu. 
Kinga Kosecka, Mateusz Sawicki - Oszczędzanie pieniędzy. Poradnik w 100% praktyczny. AUDIOBOOK Audiobook w którym tematy finansów i oszczędzania poruszane są z myślą o Polakach, dlatego przykłady w niej zawarte pasują do rodzimej rzeczywistości.
Agnieszka Pająk - Co kupować, by jeść zdrowo. Shopping IQ. Książka o właściwych wyborach podczas zakupów, mająca na celu uświadomić, że warto patrzeć na skład produktów, oraz nauczyć się wybierać jakościowo dobre jedzenie. Są w niej również przepisy!
Hans Rosling - Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą. Książka z gatunku "otwórz oczy!", czyli uświadamiająca czytelnika, że świat się zmienia i że nasze wyobrażenie o nim również powinno ulec przemianom. Wyjątkowo ciekawa, w mojej opinii pozycja obowiązkowa!
2019 ↑
2018 ↓
Thomas Leuthard - Going Candid...An unorthodox approach to Street Photography.
2018 ↑
2017 ↓
Bea Johnson - Pokochaj swój dom. Zero Waste Home, czyli jak pozbyć się śmieci, a w zamian zyskać szczęście, pieniądze i czas.
Chris Carter - Jestem śmiercią.
Nadia Hamid - Gorzka pomarańcza.
B.A. Paris - Za zamkniętymi drzwiami.
Aldous Huxley - Nowy, wspaniały świat.
Eckhart Trolle - Potęga teraźniejszości.
Kazuo Ishiguro - Pogrzebany olbrzym.
James Wallman - Rzeczozmęczenie. RECENZJA
Tristan Gooley - Przewodnik wędrowca.
MJ DeMarco - Fastlane milionera.
Greg McKeown - Esencjalista

źródło: pixabay.com


Popularne posty z tego bloga

10 rzeczy, których z przyjemnością pozbywają się minimaliści.

4 rzeczy na które wydaję więcej pieniędzy, odkąd zostałem minimalistą.

Minimalizm i finanse. Jak oszczędzać pieniądze?

Ostentacyjna konsumpcja.

Szczęśliwy minimalista ma konto w Nest Bank.