Wartość pieniądza z innej perspektywy.

Dlaczego minimaliści raczej nie zmienią swoich przekonań co do kupowania, a raczej braku kupowania? Bo znają wartość pieniądza z innej perspektywy. Z perspektywy czasu!

Pieniądz to tak naprawdę ilość życia, jaką poświęcamy na jego zdobycie. Jak to wytłumaczyć? Całkiem prosto: jeśli zarabiasz na etacie np. 2000 zł netto za miesiąc, zakładając, że pracujesz 5 dni w tygodniu po 8h, to godzina Twojej pracy jest warta ok 12 zł. Gorzej to wychodzi, jeśli chcesz dowiedzieć się ile wynosi godzina Twojego życia (bo np. jesteś "wolnym strzelcem" i zarabisz nie na etacie)... Przy zarobkach rzędu 2000 zł miesięcznie godzina życia warta jest... ok 4zł. Jak to wyliczyłem? Kwotę 2000 zł podzieliłem przez wynik: ilość godzin w miesiącu (24h x 30 dni) minus sen (średnio 8h x 30 dni). Oczywiście to są wartości czysto teoretyczne, ale mniej więcej dające pogląd na to, ile warta jest godzina życia w przeliczeniu na miesięczne zarobki. Zatrważające, prawda? 

Idąc tym tropem łatwo możesz policzyć jaki jest koszt zakupu np. nowego gadżetu za ok 500 zł. Przy powyższych założeniach (czyli zarobek 2000 zł netto) koszt nowej zabawki to oddane ok. 40h pracy etatowej. Czy to dużo? Sam sobie na to pytanie odpowiedz...

Oczywiście takie myślenie zmienia też pogląd na samo zarabianie - ponieważ 2000 zł wcale nie równa się 2000 zł w każdym wypadku. Dlaczego? Bo jeśli na etacie muszę oddać 160h swojego życia, by je zarobić, a realizując własne zlecenie na które poświęce np. 7h i również zarobię 2000 zł, to która opcja wydaje Ci się korzystniejsza? ;)

Pieniądz zawsze ma wartość czasu jaki na jego wypracowanie poświęciliśmy. Pamiętaj o tym przy kasie sklepowej...

Komentarze

  1. I znają wartość czasu, który jest bezcenny! Nowy gadżet, nowa rzecz najczęściej nie jest warta tych minut i godzin, jakie musimy na nią poświęcić.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty
zBLOGowani.pl