Jak obchodzić Św. Mikołaja?

Wiele osób obchodzi dziś radosne święto Świętego Mikołaja. Zwyczaj dawania prezentów kojarzy nam się z miłym starszym panem ubranym w czerwone ciuchy i z wielkim workiem prezentów na plecach.


Współczesny świat uczynił z katolickiego (i prawosławnego) Świętego czysto komercyjną imprezę. Pamiętajmy jednak, że prawdziwy Święty Mikołaj istniał naprawdę i zasłynął z pomagania ubogim i biednym. Jego życiorys warto zagłębić choćby tutaj.

Jak w sposób minimalistyczny obchodzić święto Św. Mikołaja? Polecam ograniczyć konsumpcję i zmniejszyć zwyczaj obdarowywania się materialnymi prezentami na rzecz drobnych, miłych uczynków dla bliskich osób. Jeśli jest się osobą wierzącą - warto wspomnieć i pomodlić się przez wstawiennictwo Św. Mikołaja. Jeśli się nie jest osobą wierzącą - czy aby powinno się obchodzić dzień Św. Mikołaja? ;)


A co z otrzymywanymi prezentami? Cieszmy się nimi! :) Niech minimalizm nie przysłoni faktu, że bliscy starali się (mniej lub bardziej) sprawić nam odrobinę radości!

W dniu Św. Mikołaja polecam zatrzymać się i przeanalizować jak wpływa na nas kultura masowa i jak zmienia ona nasze postrzeganie świąt wszelkiego rodzaju. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

10 rzeczy, których z przyjemnością pozbywają się minimaliści.

4 rzeczy na które wydaję więcej pieniędzy, odkąd zostałem minimalistą.

Minimalizm i finanse. Jak oszczędzać pieniądze?

Ostentacyjna konsumpcja.

Szczęśliwy minimalista ma konto w Nest Bank.